Gå til indhold

Fabrik

Fabrik & produktion

12,500 m2 SUP-fabrik i Qingdao, Kina — specialproduktion af oppustelige SUP fra rå PVC-materiale til færdigt paddleboard

  • Som produktionsafdeling i **Qingdao Vatrad Group Co., Ltd.** kontrollerer Vatrad hvert eneste trin i produktionen af oppustelige SUP — fra ankomsten af rå PVC-materialer til den sidste inspektion af det færdige paddleboard før levering. Vores produktionsanlæg i Qingdao Economic Development Zone dækker 12,500 kvadratmeter og huser dedikerede værksteder til PVC-skæring, binding af drop-stitch-kerner, digital trykning af SUP, endelig samling og kvalitetstest.
  • Når design, konstruktion, prototyping, produktion og test er samlet under samme tag, fjerner vi ineffektiviteten i kontraktfremstilling og bevarer direkte kontrol over byggekvalitet, materialevalg og leveringsplaner. Hvert SUP, der forlader vores værksted, er bygget af vores egne folk, på vores eget udstyr og efter vores egne standarder.
12,500 m2
Produktionsareal
350+
Kvalificerede ansatte
120,000+
SUP produceret om året
ISO 9001
Kvalitetscertificeret

Fabriksintelligens

Udforsk vores produktionsmuligheder

C

Produktionskapacitet

12,500 m² anlæg, der producerer 120,000+ SUP/år på linjer for SUP-brætter og sikkerhedsudstyr. 350+ ansatte, 2 skift.

MOQ: SUP: prøve 1–2 / pilot 20–50 / volumen 90–100+Leveringstid: 25–35 dage
Fulde kapacitetsdetaljer →
Q

Kvalitetslaboratorium & test

Uafhængigt QC-laboratorium med 4 testtrin: kontrol af råmateriale (trækstyrke, revne, UV), 24 timers trykholdning ved 18.0 PSI, skråningsprøvning af sømme samt verifikation af bøjningsstivhed på hvert bræt.

Laboratorieudstyr: Trækprøvemaskine, temperaturkammer, lækagetankStandarder: QMS: ISO 9001; Marked: CE, AS 1799
Laboratorieprocedurer & udstyr →
O

OEM/ODM-muligheder

End-to-end OEM/ODM-tjenester: specialformdesign, private-label-emballage, specialfarver på brætter, dækgrafik (digital tryk og silketryk) og eksportklar pakning.

Certificeringer: ISO 9001, BSCI, CE, REACHEksportmarkeder: 50+ lande
Alle OEM-tjenester →
I

Kvalitetsinspektionsstandarder

Projektspecifikke kvalitetsinspektionskriterier på tværs af IQC, IPQC, FQC og OQC: lufttæthedskontrol, visuelle og måltekniske kontroller, bekræftelse af tilbehør, batchsporbarhed samt sign-off for frigivelse før afsendelse — suppleret af kontrolleret håndtering af lufttæthedsafvigelser og genbearbejdning.

Dækning: Materialer → endelig pakningDownloads: QC-protokol, PSI-rapport & genbearbejdningsdokumenter (PDF)
Inspektionsstandarder & downloads →
C

Standard for ændringsstyring af genbearbejdning

Formel ISO 9001-ændringsstyring af genbearbejdningsparametre: ECR, risikoklassificering, godkendelsesmatrix på tværs af afdelinger, lukket løkke i 9 trin, kvantificeret ingeniørvalidering (18.0 PSI, 24 timers holdning, ΔP ≤ 0.2 PSI) og Poka-Yoke-foranstaltninger — med den to-sprogede SOP QMS-SOP-QC-CC-001 Rev 2.0.

Dokument: QMS-SOP-QC-CC-001 Rev 2.0Downloads: Ændringsstyrings-SOP & bilag (PDF)
Standard for ændringsstyring & downloads →
N

Kontrol af afvigende produkter

Kontrol af afvigende output i henhold til ISO 9001:2015 punkt 8.7: registrering af NCR, karantæne og hold, disposition efter alvorgrad (linjesign-off / QC Manager + Technical Engineer / MRB), kontrolleret genbearbejdning efter SRI-instruktioner, uafhængig 100 % geninspektion og overværet ødelæggelse — skrotvideo arkiveret med SHA-256.

Standard: ISO 9001:2015 punkt 8.7Skrotbevis: VAT-QA-SCRAP-CERT-2026
Kontrol af afvigende produkter & downloads →
Q

Kvalitetskontrol i 7 trin

Det komplette kvalitetskontrolforløb for et projekt, trin for trin: kvalitetsplanlægning (PPM) → kontrol af modtagne materialer → proceskontrol & første eksemplar → oppumpning & lufttæthed → slutinspektion → emballage & PSI → frigivelse & sporing. Hvert trin viser, hvad der kontrolleres, hvordan det bedømmes, og hvilken to-sproget rapport der udarbejdes.

Trin: 01 → 07Downloads: Rapportdossierer pr. trin (PDF)
Se kvalitetskontrolforløbet i 7 trin →

Værksteder

Produktionsværksteder

CNC-PVC-skæremaskine, der klargør paneler i oppusteligt SUP-dug på fabrikken i Qingdao

PVC-skæring & materialeforberedelse

Automatiske CNC-skæremaskiner bearbejder PVC, Hypalon og drop-stitch-dug med millimeternøjagtighed. Computeroptimeret nesting minimerer materialespild og sikrer, at hvert panel overholder sin målespecifikation, før det svejses.

RF-svejsemaskine, der forsegler kamre i oppustelige både på fabrikken i Qingdao

Svejsning af kamre & varmeforsegling

Dedikeret svejsehal med varmluftsforseglingsmaskiner og RF-dielektriske presser. Varmluftsforsegler binder og smelter PVC-kammer, mens RF-svejsninger producerer stærke, lufttætte sømme, der overgår kravene.

Produktionslinje for oppustelige SUP med udstyr til binding af drop-stitch-kerner på fabrikken i Qingdao

Binding af drop-stitch-kerner

Drop-stitch-kerner til SUP-brætter bindes til de ydre PVC-laminater ved varmelamination. Tusindvis af indvendige polyestertråde forbinder over- og underlaget og skaber en stiv konstruktion ved 12-15 PSI. Kantbånd er trelags-fusionsbundne for at give styrke i kanten.

Interiør fra produktionsafdelingen i fabrikken for oppustelige SUP i Qingdao

Trykning & dekoration af SUP

SUP-brætter dekoreres med digital trykning til fuldfarvegrafik og silketrykning til logoer og gentagne mønstre. Digitale printere giver dækdesign i fotokvalitet, mens silketrykning leverer holdbare, farverige brandmærker.

Produktionsafdeling med montagearbejdspladser på fabrikken i Qingdao

Endelig samling & montering

Samlebane, hvor ventiler, D-ringe, håndtag, finnekasser og dækpuder monteres på hvert SUP-bræt. Hvert bræt følger en montagecheckliste med 100 punkter, der signeres af holdlederen.

Trykprøvning af oppusteligt SUP for luftholdning før afsendelse på fabrikken i Qingdao

Kvalitetstest & inspektion

Hvert færdigt bræt gennemgår obligatorisk luftholdningsprøvning, verifikation af sømmenes skråningsstyrke og en fuld systemkontrol før afsendelse. Vores kvalitetslaboratorium drives uafhængigt af produktionen og rapporterer direkte til ledelsen.

Udstyr

Vigtigste produktionsudstyr

Automatisk PVC-skæremaskineCNC-styret, 0.1 mm nøjagtighed
VarmluftsforseglingsmaskineVarmluft, 200°C–300 °C, til svejning af kamre
RF-dielektrisk svejsepresse15 kW, lufttæt svejning af sømme
Laminationspresse til drop-stitch-kernerSUP-kerner op til 14 ft
Digital printerFuldfarve dækgrafik på SUP
SilketrykningsmaskineFlerefarvet logotrykning

Kvalitetskontrol

Test- og kvalitetssikringsproces

Hvert bræt gennemgår obligatorisk test før afsendelse. Vores kvalitetslaboratorium drives uafhængigt af produktionen og rapporterer direkte til ledelsen.

  1. 1

    Kontrol af råmateriale

    PVC, Hypalon og drop-stitch-dug gennemgår trækprøvning (), rivetekst og UV-modstandskontrol, før noget parti går i produktion.

  2. 2

    24 timers luftholdningsprøvning

    Hvert kammer pumpes op til 18.0 PSI og holdes i 24 timer. Et trykfald på over 0.50 PSI udløser automatisk kassering og ny inspektion af sømmene.

  3. 3

    Belastnings- og balancetest

    Færdige brætter pumpes op til nominelt tryk og kontrolleres for symmetrisk hævelse, stivhed ved 15 PSI og stabilitet under belastning. Hvert bræt vådtestes i vores testbassin før slutinspektionen.

OEM-projekter

Cases for brand- og OEM-samarbejder

Fra ide til produktion — sådan hjælper vi globale brands med at lancere og skalere deres oppustelige SUP-linjer.

Udfordring
Europæisk outdoor-forretning havde brug for en private-label SUP-linje med unik dækgrafik, miljøvenligt PVC og detailklar emballage — alt leveret på 60 dage.
Løsning
Udviklede egne digitale trykfiler, sourcede REACH-overholdende PVC og pressede prøvetræk fra 3 runder ned til 1 ved at placere designteamet på vores fabrik i Qingdao.
Resultat
25–35 dages produktion fra underskrevet PO, med første levering inden for detailhandlerens 60-dages tidsfrist. 2,400 enheder på tværs af 4 SKU’er. Gentbestilling blev afgivet, før den første batch var fuldt leveret.
Udfordring
Amerikansk vandsportsstartup havde brug for et højtydende drop-stitch-SUP med specialform, fælles branding på emballage og BSCI-certificering til salg i detailhandlen.
Løsning
Tilpassede en eksisterende SUP-form med ændret kontur, udviklede artwork til fælles branding og leverede fuld BSCI-auditdokumentation.
Resultat
Blev succesfuldt placeret i ledende amerikanske outdoor-forretninger og skabte stærkt momentum med over 5,000 solgte enheder i år 1 og en udsolgningsrate på 98%.
Udfordring
Australsk distributør krævede et CE-certificeret SUP-sortiment med specialfarver og overholdelse af australske standarder.
Løsning
Fremstillede prøveproduktion i 4 farvevarianter og koordinerede tredjeparts-overholdelsestest.
Resultat
SUP-sortiment på 3 modeller lanceret på AU/NZ-markedet. Efterfulgt af en vinder af offentligt udbud på 12 patrulje-SUP.

FAQ

Ofte stillede spørgsmål om B2B og OEM

Hvad er minimumsordremængden (MOQ) for OEM-oppustelige SUP-brætter?+

MOQ bestemmes ud fra projektkonfigurationen frem for et fast tal — skrog og værktøj, farvevarianter og PVC, artwork, emballage og tilbehør. Standard serieproduktion kører 90–100+ enheder pr. batch ud fra en fuld 150 m drop-stitch-rulle, småserier med fælles branding starter ved 5–10 enheder, og ethvert projekt gennemgår prøvefasen (1–2 enheder) og pilotfasen (20–50 enheder). Se vores guide om MOQ og fleksibel branding for hele beregningslogikken.

Ja. Vores fabrik har en gyldig BSCI-certificering for social ansvarlighed (auditrapport på forespørgsel). Vi har også ISO 9001 for kvalitetsstyring. CE-certificering gælder modeller til EU-markeder; omfanget bekræftes pr. projekt. Dokumentation for REACH- og RoHS-overholdelse leveres med hver OEM-ordre.

Standardleveringstiden er 25–35 dage fra bekræftet PO og depositum til serie-OEM-produktion. Udvikling af specialform tilføjer 15–20 dage til værktøjet. Ekspederet produktion er mulig ved hastesager og sæsonpres. Prototypesprøver er typisk klar inden for 7–12 dage.

Ja. Vores team håndterer eksportdokumentation og toldbehandling in-house, og vi leverer til 50+ lande på tværs af EU, USA, AU og Asien.

Produktionsforløb

Fra materiale til færdigt bræt

Hvert bræt gennemgår 6 produktionstrin med QC-kontrolpunkter i hvert step. Ingen genveje, ingen overskippede inspektioner.

01

Modtagelse af materialer & indgående QC

Alle indgående materialer registreres med batch-/lotnummer i vores ERP-system. PVC-dugsruller, drop-stitch-kerner, ventiler, lim og beslag karantænes, indtil QC har godkendt dem.

QC-kontrol
Trækstyrke (ASTM D751), rivemodstand (ISO 4674), tykkelsesmåling, limviskositet, visuel fejlscanning
Tærskelværdi
100 % af partierne testes. Kasser hvis trækstyrke < 90 % af spec, revne < min. spec, eller ved enhver visuel fejl
Ansvar
Indgående QC-team (3 inspektører)
02

CNC-skæring & materialeforberedelse

Computeroptimeret nesting placerer paneler på PVC-ravet for at minimere spild. Automatiske CNC-skæremaskiner holder en positionsnøjagtighed på 0.1 mm.

QC-kontrol
Målekontrol mod CAD-DXF-filer, kantkvalitetsinspektion, optælling af paneler
Tærskelværdi
Hver 20. måles. Tolerance ±0.5 mm. Kasser batchen, hvis >2 % er uden for tolerancen
Ansvar
Leder af skæreværkstedet
03

Svejsning & binding af drop-stitch-kerner

Drop-stitch-kerner bindes til de ydre PVC-laminater ved varmelamination. Kammer RF-svejses eller varmluftssvejses. Kantbånd er trelags-fusionsbundne.

QC-kontrol
Skråningsprøvning hver 50. enhed (ASTM D751), måling af søjlebredde, gennemgang af varmluftstemperaturlog, visuel søminspektion i gennemlysning
Tærskelværdi
Min. skråningsstyrke 8 N/cm. Tolerance for søjlebredde ±1 mm. Enhver synlig kanalisering = kasser
Ansvar
Svejse-QC (2 inspektører pr. skift)
04

Samling & rigging

Brætterne går videre til endelig samling, hvor alle komponenter mødes: dæk- og skrogpaneler fusioneres, ventiler monteres, og D-ringe, håndtag, finnekasser og bæretaske tilpasses. Hver enhed følger en montagecheckliste med 100 punkter.

QC-kontrol
Sign-off på tjekliste med 100 punkter pr. enhed, ventilfunktionstest (10 åbne/lukke-cyklusser), momentkontrol af beslag, visuel inspektion
Tærskelværdi
Nuldefektpolitik på sikkerhedskritiske dele (ventiler, D-ringe, håndtag). Mindre kosmetiske fejl: AQL 2.5 (ISO 2859)
Ansvar
Leder af samlingsteam + linje-QC
05

Trykprøvning & kvalitetshold

Hvert kammer pumpes op til 18.0 PSI (til et 12–15 PSI-rangeret SUP) og holdes i 24 timer. Tryksensorer logger kontinuerligt. Kamre, der overskrider et trykfald på 0.50 PSI, kasseres og sendes til ny inspektion af sømmene.

QC-kontrol
Log for 24 timers trykholdning, sensorkalibrering kontrolleret dagligt, temperaturkompenseret trykaflæsning, ny sømtest efter reparation
Tærskelværdi
Maks. 0.50 PSI trykfald over 24 timer ved stabil temperatur. Ethvert kammer, der overskrider dette = 100 % gentest af hele produktionsbatchen
Ansvar
Kvalitetslaboratorium (uafhængigt af produktionen, rapporterer til ledelsen)
06

Slutinspektion & pakning

Slutvisuel og funktionel inspektion. Overfladefejl, farvekonsistens, kontrol af etiket/BIN, emballageintegritet og tilbehørskomplethed. Enhederne vakuumpakkes, sættes i kasser og paletteres til containerindlæsning.

QC-kontrol
Fuld visuel inspektion, tilbehørstjekliste pr. SKU, drop-test af emballage (1 m, tilfældigt udvalg), kontrolscanning af etiket/stregkode
Tærskelværdi
AQL 2.5 for større fejl, AQL 4.0 for mindre. Nultolerance for sikkerhedsfejl. 100 % af enhederne inspiceres visuelt
Ansvar
Slut-QC-team (4 inspektører) + leder af pakketeam

Vores medarbejdere

Arbejdsstyrke & ekspertise

Ingeniører inden for R&D, formdesign, materialelaboratorium og produktionsingeniørarbejde. I gennemsnit 7+ års erfaring med oppustelig produktion.

2 skift/dag (07:00–15:30, 15:30–00:00). Valgfrit natskift til hastesager.

Månedlig QC-undervisning, kvartalsvise sikkerhedsøvelser, årlig færdighedsvurdering. Nye medarbejdere gennemfører 40 timers oplæring, før de arbejder på produktionslinjen.

AfdelingPersoner
R&D & konstruktion25+
Skæring & materialeforberedelse
Svejsning & laminering
Binding af SUP-kerner
Samling & rigging
Kvalitetskontrol
Logistik & pakning
Ledelse & administration

Sporbarhed

Materialesporing & batchkontrol

Hvert parti råmateriale tildeles et unikt lotnummer i vores ERP-system. Fra ankomst gennem produktion til det færdige produkt knytter hvert bræts stykliste tilbage til det oprindelige leverandørparti. Det giver fuld sporingstransparens ved enhver kvalitets- eller overholdelsesspørgsmål.

System: Custom ERP (Qingdao Vatrad Groups interne system) + fysiske batchmærkater på hver arbejdsordre

Dækning: 100 % af produktionsmaterialerne — PVC, Hypalon, drop-stitch-dug, lim, ventiler, beslag, emballage

Journaler, der opbevares: 10 år (i henhold til CE 2013/53/EU-kravet)

MaterialeKilde
PVC af marinekvalitetKinesiske og koreanske leverandører
Hypalon (CSM)Japansk leverandør
Drop-stitch-dugVævning i eget hus + ekstern partner
Ventiler & beslagKinesiske OEM-leverandører

QC i tal

Kvalitetskontrolmetrikker

Reelle bestå/ikke-bestå-data fra vores produktionslinje. Vores kvalitetslaboratorium drives uafhængigt af produktionen og rapporterer direkte til ledelsen.

100%
Enheder, der trykprøves
Hvert bræt, hvert kammer, hvert batch
<5%
Maks. tilladt trykfald
Over 24 timer ved 18.0 PSI
AQL 2.5
Tærskel for større fejl
Per ISO 2859-stikprøvestandard
24h
Varighed af trykholdning
Hvert bræt, hvert kammer
18 PSI
Testtryk i forhold til nominelt tryk
Sikkerhedsmargin på hvert kammer
0%
Tolerance på sikkerhedsfejl
Ventiler, D-ringe, sømme, opdrift

Se vores produktionsproces

Følg et SUP gennem alle produktionens trin — fra råmateriale til søklart bræt.

Se produktionsprocessen →

Bevis & verificering

Fabriksbevis — verificeret

Alle produktionspåstande på denne side er verificeret af vores produktionsingeniørteam på anlægget i Laixi, Qingdao. Certifikater, QC-inspektionsrekorder, rapporter over tryk- og strukturprøvninger samt batchsporingsrekorder er tilgængelige på forespørgsel. Specifikationerne blev senest verificeret i september 2026.