Siirry sisältöön

Tehdas

Tehdas ja valmistus

12,500 m2 SUP-tehdas Qingdaossa, Kiinassa — räätälöity SUP-valmistus raakaisesta PVC-materiaalista valmiiseen puhallettavaan melalautaan

  • Qingdao Vatrad Group Co., Ltd:n valmistusdivisioonana Vatrad hallitsee puhallettavien SUP-lautojen valmistuksen jokaista vaihetta — raaka-PVC-materiaalien saapumisesta valmiin melalaudan lopulliseen tarkastukseen ennen toimitusta. Valmistuslaitoksemme Qingdaon talouskehitysvyöhykkeessä ulottuu 12,500 neliömetriin ja sisältää omat työpajat PVC-leikkaukseen, drop-stitch-ydinten liimaukseen, SUP-digipainatukseen, lopulliseen kokoonpanoon ja laadutestaukseen.
  • Kun suunnittelu, tuotekehittely, prototyypit, valmistus ja testaus toimivat saman katon alla, poistamme sopimusvalmistuksen tehottomuudet ja säilytämme suoran hallinnan rakenteiden laadulle, materiaalien valinnalle ja toimitusaikatauluille. Jokainen tehtaastamme lähtevä SUP-lauda on rakennettu omilla ihmisillämme, omilla laitteillamme ja omilla standardeillamme.
12,500 m2
Valmistuspinta-ala
350+
Taitavat työntekijät
120,000+
Vuodessa valmistettuja SUP-laudoja
ISO 9001
Laatusertifioitu

Tehtaan älykäs toiminta

Tutustu valmistusvalmiuksiimme

C

Tuotantokapasiteetti

12,500 m² laitos, joka tuottaa 120,000+ SUP-lautaa vuodessa SUP-lauta- ja turvallisuusvarustelinjoilla. 350+ työntekijää, 2 vuoroa.

MOQ: SUP: näyte 1–2 / pilotti 20–50 / sarja 90–100+Toimitusaika: 25–35 päivää
Täydet kapasiteettitiedot →
Q

Laadulaboratorio ja testaus

Riippumaton laadulaboratorio 4 testausvaiheella: raaka-aineen tarkastus (veto, repeämä, UV), 24 h paineen säilytys 18.0 PSI paineella, sauman kuorimisen testaus ja taivutusjäykkyyden varmennus jokaisella laudalla.

Laboratoriovälineet: Vetotesteri, lämpötilakammio, vuototankkiStandardit: QMS: ISO 9001; markkina: CE, AS 1799
Laboratoriomenettelyt ja välineet →
O

OEM/ODM-kyvykkyys

Läpi suunnittelun ulottuvat OEM/ODM-palvelut: räätälöity muotosuunnittelu, private label -pakkaus, räätälöidyt lautavärit, kansikuviot (digipainatus ja silkopainatus) sekä vientivalmiin pakkaaminen.

Sertifioinnit: ISO 9001, BSCI, CE, REACHVientimarkkinat: 50+ maata
Kaikki OEM-palvelut →
I

Laaduntarkastusstandardit

Projektikohtaiset laaduntarkastuskriteerit IQC-, IPQC-, FQC- ja OQC-vaiheissa: ilmatiiviyden varmennus, visuaaliset ja mittatarkistukset, lisävarusteiden vahvistus, erien jäljitettävyys ja ennakkolähetysluvan allekirjoitus — sekä ohjattu ilmatiiviyspoikkeamien ja korjausten hallinta.

Kattavuus: Materiaalit → lopullinen pakkausLataukset: Laadunvalvontamenettely, PSI-raportti ja korjausasiakirjat (PDF)
Tarkastusstandardit ja lataukset →
C

Korjauksen muutoksenhallinnan standardi

Virallinen ISO 9001 -muutoksenhallinta korjausparametreille: ECR, riskiluokitus, osastojen välinen hyväksymismatriisi, 9-vaiheinen suljettu silmukka, kvantitatiivinen tekninen validointi (18.0 PSI, 24 h säilytys, ΔP ≤ 0.2 PSI) ja Poka-Yoke-turvamekanismit — kaksikielisellä menettelyllä QMS-SOP-QC-CC-001 Rev 2.0.

Asiakirja: QMS-SOP-QC-CC-001 Rev 2.0Lataukset: Muutoksenhallinnan SOP ja toteutusliite (PDF)
Muutoksenhallinnan standardi ja lataukset →
N

Vaatimustenmukaisuuspoikkeavien tuotteiden ohjaus

ISO 9001:2015 -standardin kohdan 8.7 mukainen vaatimustenmukaisuuspoikkeavien tuotosten ohjaus: NCR-rekisteröinti, eristys ja säilytys, päätös vakavuuden mukaan (linjan allekirjoitus / laadupäällikkö + tekninen insinööri / MRB), ohjattu korjaus SRI-ohjeiden mukaisesti, riippumaton 100 % uusintatarkastus ja valvottu tuhoaminen — romuvideo tallennetaan SHA-256-suojausella.

Standardi: ISO 9001:2015 Clause 8.7Romutodistus: VAT-QA-SCRAP-CERT-2026
Poikkeavien tuotteiden ohjaus ja lataukset →
Q

7-vaiheinen laadunvalvontavuoto

Projektin koko laadunvalvontavuoto portti portilta: laadunsuunnittelu (PPM) → saapuvien materiaalien tarkastus → valmistuksen aikainen valvonta ja ensimmäinen kappale → täyttö ja ilmatiiviys → lopputarkastus → pakkaus ja PSI → lähetyslupa ja jäljitettävyys. Jokaisella portilla näytetään mitä tarkistetaan, miten se arvioidaan ja mikä kaksikielinen raportti tuotetaan.

Portit: 01 → 07Lataukset: Raporttipaketit porttia kohden (PDF)
Tutustu 7-vaiheiseen vuotoon →

Työpajat

Valmistuksen työpajat

CNC-PVC-leikkauskone valmistelee puhallettavien SUP-lautojen kangaspaneeleja Qingdaon tehtaalla

PVC-leikkaus ja materiaalin valmistelu

Automaattiset CNC-leikkauskoneet käsittelevät PVC-, Hypalon- ja drop-stitch-kankaita alle millimetrin tarkkuudella. Tietokoneella optimoitu sisäkkäisyys minimoi materiaalihävikin ja varmistaa, että jokainen paneeli täyttää mittamäärittelynsä ennen hitsausta.

RF-hitsauskone saumaa puhallettavan veneen putkiosia Qingdaon tehtaalla

Putkien hitsaus ja lämpösaumaus

Erillinen hitsaustyöpaja, jossa on kuumailmahitsauskoneet ja RF-dielektriset puristimet. Kuumailmahitsaimet liittävät ja sulattavat PVC-putkiosat, kun ta RF-hitsaus tuottaa erittäin lujat tiiviit saumat, jotka ylittävät vaatimukset.

Puhallettavien SUP-lautojen tuotantolinja drop-stitch-ydinten liimauslaitteistolla Qingdaon tehtaalla

Drop-stitch-ydinten liimaus

SUP-lautojen drop-stitch-ydin liimataan ulkoisiin PVC-laminaatteihin lämpölaminoinnilla. Tuhannet sisäiset polyesterisäikeet yhdistävät ylä- ja alapinnan muodostaen jäykän rakenteen 12-15 PSI paineelle. Reunavahvikkeet liimataan fuusioliimalla kolmikerroksisesti reunan lujuutta varten.

Tuotantonosaston sisätilat Qingdaon puhallettavien SUP-lautojen tehtaalla

SUP-lautojen painatus ja koristelu

SUP-laudat koristellaan digipainatuksella täysvärisille kuvioille ja silkopainatuksella logoille ja toistuville kuvioille. Digipainokoneet tuottavat valokuvatason laisia kansikuvioita, kun ta silkopainatus antaa kestävät ja elävät bränditunnukset.

Tuotantonosasto kokoonpanopöytien kanssa Qingdaon tehtaalla

Lopullinen kokoonpano ja asennus

Kokoonpanolinja, jossa jokaiselle SUP-laudalle asennetaan venttiilit, D-renkaat, kahvat, eväkotelot ja kansipehmusteet. Jokainen lauta käy läpi 100 kohdan kokoonpanotarkistuslistan, jonka tiimiesimies allekirjoittaa.

Puhallettavien SUP-lautojen painetestaus ilman säilymisen varmistamiseksi ennen lähetystä Qingdaon tehtaalla

Laadutestaus ja tarkastus

Jokainen valmis lauta läpäisee pakollisen ilman säilymisen testin, sauman kuorimisen varmennuksen ja täyden järjestelmätarkistuksen ennen lähetystä. Laadulaboratoriamme toimii tuotannosta riippumatta ja raportoi suoraan johdolle.

Välineet

Keskeiset valmistusvälineet

Automaattinen PVC-leikkauskoneCNC-ohjattu, 0.1 mm tarkkuus
LämpösaumakoneKuumailma, 200°C–300 °C, putkien liimaukseen
RF-dielektrinen hitsauspuristin15 kW, tiiviiden saumojen hitsaukseen
Drop-stitch-laminointipuristinSUP-ytimet jopa 14 ft
DigipainokoneTäysväriset SUP-kansikuviot
SilkopainokoneMonivärilinen logopainatus

Laadunvalvonta

Testaus- ja laadunvarmistusprosessi

Jokainen lauda läpäisee pakollisen testauksen ennen lähetystä. Laadulaboratoriamme toimii tuotannosta riippumatta ja raportoi suoraan johdolle.

  1. 1

    Raaka-aineen tarkastus

    PVC-, Hypalon- ja drop-stitch-kankaille tehdään vetotestit (), repeämän eteneminen ja UV-kestävyyden varmennus ennen kuin yksikään erä siirtyy tuotantoon.

  2. 2

    24 tunnin ilman säilymisen testi

    Jokainen putkiosa täytetään 18.0 PSI paineeseen ja pidetään 24 tuntia. Yli 0.50 PSI paineen alenema käynnistää automaattisen hylkäyksen ja sauman uudelleentarkastuksen.

  3. 3

    Kuormitus- ja tasapainotestaus

    Valmiit laudat täytetään nimellispaineeseen ja tarkistetaan symmetrisen turvotuksen, jäykkyyden 15 PSI paineessa ja vakauden kuormituksen alaisena. Jokainen lauta testataan märissä omassa testialtaassamme ennen lopputarkastusta.

OEM-projektit

Brändi- ja OEM-yhteistyön tapaustut

Konseptista tuotantoon — autamme maailmanlaajuisia brändejä lanseeraamaan ja skaalaamaan puhallettavia SUP-tuotelinjojaan.

Haaste
Eurooppalainen ulkoilukauppias tarvitsi private label -SUP-tuotelinjan, jossa on omat kansikuviot, ympäristöystävällinen PVC ja vähittäiskauppaan valmis pakkaus — kaikki 60 päivässä.
Ratkaisu
Kehitimme omat digipainotiedostot, hankimme REACH-vaatimustenmukaisen PVC:n ja tiivistimme näytteistyksen 3 kierroksesta 1:een sijoittamalla suunnittelutiimimme Qingdaon tehtaallemme.
Tulos
Tuotanto 25–35 päivää allekirjoitetusta tilauksesta, ensimmäinen toimitus 60 päivän laskutusikkunan kuluessa. 2,400 yksikköä 4 SKU:ta. Uusintatilaus tehtiin ennen ensimmäisen erän toimituksen valmistumista.
Haaste
Yhdysvaltain vesilaju startup tarvitsi suorituskykyisen drop-stitch-SUP-laudan, jossa on oma muoto, yhteisbrändätty pakkaus ja BSCI-sertifiointi vähittäiskauppaan sijoittamista varten.
Ratkaisu
Muokkasimme olemassa olevaa SUP-muotosta muutetulla ääriviivalla, kehitimme yhteisbrändätyn pakkauksen kuvituksen ja toimitimme täydet BSCI-auditointiin liittyvät asiakirjat.
Tulos
Tuote sijoitettiin onnistuneesti keskeisiin yhdysvaltalaisiin ulkoilukauppiaisiin, mikä loi vahvan liikkeen yli 5,000 yksikön myynnillä 1. vuonna ja 98 % myyntiasteella.
Haaste
Australialainen jakelija tarvitsi CE-sertifioidun SUP-valikoiman, jossa on omat värit ja australialaisstandardien vaatimustenmukaisuus.
Ratkaisu
Valmistimme esituotantonäytteet 4 värivaihtoehtoa ja koordinoimme kolmannen osapuolen vaatimustenmukaisuustestauksen.
Tulos
3-mallinen SUP-valikoima lanseerattiin AU/NZ-markkinoille. Sen jälkeen voitimme valtion tarjouskilpailun 12 valvontaveneen SUP-lautoihin.

FAQ

B2B- ja OEM-kysymyksiä

Mikä on OEM-puhallettavien SUP-lautojen minimitilaus (MOQ)?+

MOQ vahvistetaan projektikonfiguraation mukaan eikä kiinteänä lukuna — runko ja työkalut, väripaletit ja PVC, kuviot, pakkaus ja lisävarusteet. Vakiintunut sarjatuotanto ajaa 90–100+ yksikköä erää kohden täydestä 150 m drop-stitch-rullasta, pienimuotoinen yhteisbrändäys alkaa 5–10 yksiköstä, ja jokainen projekti käy läpi näytevaiheen (1–2 yksikköä) ja pilottivaiheen (20–50 yksikköä). Katso koko laskentalogiikka oppaastamme MOQ & joustava brändäys.

Kyllä. Tehtaamme ylläpitää voimassa olevaa BSCI-yhteiskunnallista vaatimustenmukaisuussertifiointia (auditointiraportti pyydettäessä). Meillä on myös ISO 9001 laadunhallinta. CE-sertifiointi koskee EU-markkinoille tarkoitettuja malleja; laajuus vahvistetaan projekti kohtaisesti. REACH- ja RoHS-vaatimustenmukaisuusasiakirjat toimitetaan jokaisen OEM-tilauksen mukana.

Vakiintunut toimitusaika on 25–35 päivää vahvistetusta tilauksesta ja käsirahasta sarja-OEM-tuotannossa. Räätälöity muotokehitys lisää työkalulle 15–20 päivää. Kiireellisiin tilauksiin ja sesongikysyntään on saatavilla kiireellinen tuotanto. Prototyyppinäytteet ovat yleensä valmiit 7–12 päivässä.

Kyllä. Tiimimme hoitaa vientiasiakirjat ja tulliselvityksen omissa käsissä, ja toimitamme 50+ maahan EU:n, Yhdysvaltain, Australian ja Aasian markkinoille.

Tuotantovuoto

Materiaalista valmiiseen lautaan

Jokainen lauta käy läpi 6 tuotantovaihetta, joissa jokaisessa vaiheessa on laadunvalvontapiste. Ei pikakujia, ei ohitettuja tarkastuksia.

01

Materiaalin vastaanotto ja saapuvien materiaalien laadunvalvonta

Kaikki saapuvat materiaalit kirjataan erä-/lottonumerolla ERP-järjestelmäämme. PVC-kangasrullat, drop-stitch-ytimet, venttiilit, liimat ja kiinnikkeet eristetään, kunnes laadunvalvonta on allekirjoittanut hyväksynnän.

Laaduntarkastus
Vetolujuus (ASTM D751), repeämänkestävyys (ISO 4674), paksuusmittari, liiman viskositeetti, silmämääräinen vikojen skannaus
Rajakertain
100 % eristä testataan. Hylätään, jos veto < 90 % määrittelystä, repeämä < määrittelyn vähimmäisarvo tai löytyy silmämääräinen vika
Vastuu
Saapuvien materiaalien laadunvalvontatiimi (3 tarkastajaa)
02

CNC-leikkaus ja materiaalin valmistelu

Tietokoneella optimoitu sisäkkäisyys asettaa paneelit PVC-ainemateriaalille jätteön vähentämiseksi. Automaattiset CNC-leikkauskoneet säilyttävät 0.1 mm paikkatarkkuuden.

Laaduntarkastus
Mittatarkistus CAD-DXF-tiedostoja vasten, reunojen laadun tarkastus, paneelimäärän varmennus
Rajakertain
Joka 20. paneeli mitataan. Toleranssi ±0.5 mm. Erä hylätään, jos yli 2 % on toleranssin ulkopuolella
Vastuu
Leikkaustyöpajan esimies
03

Hitsaus ja drop-stitch-liimaus

Drop-stitch-ydinliimataan ulkoisiin PVC-laminaatteihin lämpölaminoinnilla. Putkiosat hitsataan RF-menetelmällä tai kuumailmalla. Reunavahvikkeet liimataan fuusioliimalla kolmikerroksisesti.

Laaduntarkastus
Kuorimistesti joka 50 yksikkö (ASTM D751), hitsin leveyden mittaus, kuumailman lämpötilakirjojen tarkistus, saumojen silmämääräinen tarkastus takavaloa vasten
Rajakertain
Kuorimislujuus vähintään 8 N/cm. Hitsin leveyden toleranssi ±1 mm. Mikä tahansa näkyvä kanavoituminen = hylkäys
Vastuu
Hitsauksen laadunvalvonta (2 tarkastajaa vuoroa kohden)
04

Kokoonpano ja varustelu

Laudat siirtyvät lopulliseen kokoonpanoon, jossa kaikki komponentit kootaan yhteen: kansi- ja runkopaneelit sulatetaan, venttiilit asennetaan sekä D-renkaat, kahvat, eväkotelot ja kantolaukkukokoonpano tehdään. Jokainen yksikkö käy läpi 100 kohdan kokoonpanotarkistuslistan.

Laaduntarkastus
100 kohdan tarkistuslistan allekirjoitus yksikköä kohti, venttiilin toimintatesti (10 avaus/sulkukierrosta), kiinnikkeiden kiristysmomentin varmennus, silmämääräinen tarkastus
Rajakertain
Turvallisuuskriittisissä kohteissa (venttiilit, D-renkaat, kahvat) nollavika-periaate. Pienet kosmeettiset viat: AQL 2.5 (ISO 2859)
Vastuu
Kokoonpanotiimin esimies + linjan laadunvalvonta
05

Painetestaus ja laadunpidätys

Jokainen osa täytetään 18.0 PSI paineeseen (12–15 PSI nimellispaineiselle SUP-laudalle) ja pidetään 24 tuntia. Paineanturit kirjaavat jatkuvasti. Osat, joiden paine laskee yli 0.50 PSI, hylätään ja lähetetään sauman uudelleentarkastukseen.

Laaduntarkastus
24 h paineen säilytyksen kirjaus, antureiden kalibroinnin varmennus päivittäin, lämpötilakorjattu paineen lukema, sauman uudelleentesti korjauksen jälkeen
Rajakertain
Enintään 0.50 PSI paineen alenema 24 h aikana vakaassa lämpötilassa. Yksikin osa, joka ylittää tämän = 100 % koko tuotantoerän uudelleentesti
Vastuu
Laadulaboratorio (tuotannosta riippumaton, raportoi johdolle)
06

Lopputarkastus ja pakkaus

Lopullinen visuaalinen ja toiminnallinen tarkastus. Pinnan viat, värin yhtenäisyys, etiketin/BIN-tunnistus, pakkauksen eheys ja lisävarusteiden täydellisyys. Yksiköt pakataan tyhjöpakkaamiseen, laatikoidaan ja lavastetaan konttilaitaukseen.

Laaduntarkastus
Täysi silmämääräinen tarkastus, lisävarustelista SKU:ta kohden, pakkauksen pudotustesti (1 m, satunnaisnäyte), etiketin/viivakoodin skannauksen varmennus
Rajakertain
AQL 2.5 isoleille vikoille, AQL 4.0 pienille vikoille. Nolla toleranssi turvallisuusvikoille. 100 % yksiköistä tarkastetaan silmämääräisesti
Vastuu
Lopputarkastustiimi (4 tarkastajaa) + pakkaustiimin esimies

Ihmistemme

Henkilöstö ja osaaminen

Tuotantokehittäjät tuotantokehityksessä, muotosuunnittelussa, materiaalilaboratoriossa ja tuotantotekniikassa. Keskimäärin 7+ vuotta kokemusta puhallettavien tuotteiden valmistuksesta.

2 vuoroa/vrk (07:00–15:30, 15:30–00:00). Valinnainen yövuoro kiireellisiä tilauksia varten.

Kuukausittainen laadunvalvontakoulutus, neljännesvuosittaiset turvallisuusharjoitukset, vuosittainen osaamisen arviointi. Uudet työntekijät suorittavat 40 tunnin perehdytyksen ennen tuotantolinjalle siirtymistä.

OsastoIhmiset
Tuotantokehitys ja suunnittelu25+
Leikkaus ja materiaalin valmistelu
Hitsaus ja laminointi
SUP-ydinten liimaus
Kokoonpano ja varustelu
Laadunvalvonta
Logistiikka ja pakkaus
Johto ja hallinto

Jäljitettävyys

Materiaalien seuranta ja eräohjaus

Jokaiselle raaka-aine-erälle annetaan ERP-järjestelmässämme yksilöinen eränumero. Saapumisesta tuotannon kautta lopputuotteeseen jokaisen laudan materiaaliluettelo linkittyy alkuperäiseen toimittajaerään. Tämä mahdollistaa täyden jäljitettävyyden ylöspäin mihin tahansa laatu- tai vaatimustenmukaisuuskysymykseen.

Järjestelmä: Oma ERP (Qingdao Vatrad Groupin sisäinen järjestelmä) + fyysiset erätunnisteet jokaisessa työtilauksessa

Kattavuus: 100 % tuotantomateriaaleista —PVC, Hypalon, drop-stitch-kangas, liimat, venttiilit, kiinnikkeet, pakkaus

Säilytettävät asiakirjat: 10 vuotta (CE 2013/53/EU -vaatimuksen mukaan)

MateriaaliLähde
Meriluokan PVCKiinalaiset ja korealaiset toimittajat
Hypalon (CSM)Japanilainen toimittaja
Drop-stitch-kangasOma kutomo + ulkoinen kumppani
Venttiilit ja kiinnikkeetKiinalaiset OEM-toimittajat

Laadunvalvonta luvuissa

Laadunvalvonnan mittarit

Todellista hyväksytyt/hylätyt -dataa tuotantolinjaltaamme. Laadulaboratoriamme toimii tuotannosta riippumatta ja raportoi suoraan johdolle.

100%
Painetestatut yksiköt
Jokainen lauta, jokainen osa, jokainen erä
<5%
Suurin sallittu paineen alenema
24 h aikana 18.0 PSI paineessa
AQL 2.5
Isollisten vikojen kynnysarvo
ISO 2859 -näytteistysstandardin mukaan
24h
Paineen säilytyksen kesto
Jokainen lauta, jokainen osa
18 PSI
Testipaine nimellispaineeseen verrattuna
Turvamarginaali jokaisessa osassa
0%
Toleranssi turvallisuusvikoihin
Venttiilit, D-renkaat, saumat, kantavuus

Tutustu valmistusprosessiimme

Seuraa SUP-lautaa jokaisen tuotantovaiheen läpi — raaka-aineesta merikelpoiseksi laudaksi.

Näytä tuotantoprosessi →

Näyttö ja todentaminen

Tehdasanalyysi — todennettu

Kaikki tämän sivun valmistusväitteet on varmennettu valmistustekniikan tiimimme toimesta Laixin, Qingdaon laitoksella. Todistukset, laaduntarkastuskirjaukset, paine- ja rakennetestiraportit sekä erien jäljitettävyyskirjaukset ovat pyydettäessä saatavilla. Tekniset arvot on viimeksi todennettu syyskuussa 2026.